Ida-Viru Loomeklastri õppereis Soome

24.10.2023

 

24.-25.oktoober Ida-Viru Loomeklastri delegatsioon Helsingis

 

Õppereisi käigus külastatakse Helisingis ja selle lähistel strateegiliselt tähtsaid objekte, mis on piirkonna jaoks olulised ja panustavad loomemajanduse arengusse. Nt tutvume lähemalt mitmete avaliku sektori organisatsioonidega, mis muuhulgas teevad edukalt koostööd ka erasektoriga. Heade näidete ja praktikate põhjal saab igaüks naaberriigi kogemusest õppida või ammutada uusi ideid.

 

PROGRAMM

Teisipäev, 24. Oktoober

10.30 – 11.45 Helsingi Kaapelitehdas külastus; kaapelitehdas.fi

Kaapeli (Kiinteistö Oy Kaapelitalo) on Helsingi linnale kuuluv kinnisvarahalduse ettevõte, mis  omab, renoveerib ja rendib välja vanu tööstuspindu, pakkudes funktsionaalseid ja inspireerivaid ruume erinevatele kultuurivormidele ja -üritustele.

Alates 1992. aastast kuulub ettevõttele  ka Helsingis Ruoholahti linnaosas asuv Kaapelitehdas, mis on üks Soome suurimaid kultuurikeskusi. 2022. aastal ehitati Kaapelitehdase kõrvale ka The Dance House Helsinki.  Alates 2008. aastast on Kaapeli omanduses ka endisaegne  energiatootmisala Suvilahti linnaosas, mis on tuntud suurte avalike ürituste ja festivalide nagu FLOW poolest.

Kohtumine tegevjuhi Kai Huotariga

12.00 – 13.00 Tervituskohv Eesti Suursaatkonnas Soomes;
helsinki.mfa.ee  | @EstEmbassyFI

Kohtumine kultuurinõuniku Grete Ahtolaga

13.30 – 14.30 Hotelli registreerimine ja lõunasöök

15.30 –  17.00 Ateneumi kunstimuuseumi külastus; ateneum.fi/et

Ateneum on Soome tuntuim kunstimuuseum, mille kunstikogus leidub teoseid 18. sajandist modernismini, kokku ligi 30 000 rahvuslikku aaret. Muuseumi külastab igal aastal tuhandeid lapsi ja noori ning selle rikkalik haridusprogramm toob kunsti ka koolidesse.

Koos Helsingi kaasaegse kunsti muuseumi Kiasma ja Sinebrychoffi kunstimuuseumiga moodustatakse Soome Rahvusgalerii, riigi suurima kunstimuuseumi koondava asutuse.

Kohtumine muuseumi näituste peakuraatori Anna-Maria von Bonsdorffiga


18.00 – 19.00 Aalto ülikooli juhtimishariduse osakonna külastus;
aalto.fi/en/locations/aalto-university-toolo

Aalto ülikooli juhtimishariduse ja professionaalse arenduse eriala pakub juhtide koolitust ning erialase arengu teenuseid ja koolitusi. Siin pakutakse võimalusi elukestvaks õppeks ja ja haritakse tulevikumuutjaid; nii praeguseid kui ka tulevaste põlvede juhte ja eksperte, kes mõjutavad äritrende ja ühiskondlikke muutusi.

Kohtumine Aalto ülikooli ettevõtluskooli praktik-professori Pekka Mattilaga
Arutelu loomesektori hariduse tulevikust
Dr. Pekka Mattila on Aalto ülikooli ettevõtluskooli praktik-professor. 2011. aasta maist kuni 2021. aasta detsembrini töötas ta Aalto ülikooli juhtivhariduse valdkonna grupi tegevdirektori ja dekaanina.

 
19.30 Õhtusöök ja kohtumine koostöös Eesti Saatkonnaga Soomes Mamma Roosa restoranis;
mammarosa.fi

**********************************************************************************

Kolmapäev, 25. Oktoober

09.00 – 10.00 Helsinki Events Foundationi külastus

Helsinki Events Foundation korraldab Helsingi suurimaid avalikke üritusi, nagu Helsingi Festival, Lux Helsinki, Helsingi Päev, Helsingi Uusaasta, Helsingi Räimeturg ja Helsingi Jõuluturg. Sihtasutus asutati 2019. aasta jaanuaris eesmärgiga arendada Helsingit üha funktsionaalsemaks ja köitvamaks sündmustelinnaks.

Kohtumine Helsinki Events Foundationi tegevjuhi ja Helsingi linna endise kultuurijuhi Stuba Nikulaga

10.00 – 12.00
Grupi haridusvaldkonna esindajate kohtumine Aaltos, EDUklastriga
Grupi kultuurivaldkonna esindajad: vaba aeg või ühine Oodi raamatukogu külastus

12.00 – 13.00 Lõunasöök


13.00 – 14.30 Amos Rexi külastus;
amosrex.fi/en

2018. aastal avatud Amos Rex on Soome üks tähtsamaid erakunstiasutusi, milles asuvad galerii, kino, restoran ja üritusteruum.

Kohtumine muuseumi näituste ja sisujuhi Elsa Hesslega (1 h)

Järgneb Ryoji Ikeda näituse külastus.

Jaapani helilooja ja kunstniku Ryoji Ikeda kunst koosneb filigraansetest helimaastikest ja liikuvast pildist. Kunstnik läheneb oma materjalidele helilooja moel ning ta näitus Amos Rexis on inspireeritud seda esitleva muuseumi erakordsest arhitektuurist. Näha saab viit installatsiooni, mis uurivad universumi nähtamatuid mõõtmeid ja nihutavad tajumise piire.

15.00 Sõit sadamasse

Projekti „Ida-Viru loomeklastri käivitamine“ (ER227) kaasrahastab Euroopa Liit Euroopa naabrusinstrumendi raames ja Kultuuriministeerium.