Hommikukohv Loovettevõtjaga (salvestused)

01.12.2022

Hommikukohv Loovettevõtjaga NR10

Meie viimane, KÜMNES hommikukohv viib meid Põlvamaale, Loovusaita.

 

Indrek ja Liina Maripuu võtsid kätte ja kolisid 12.aastat tagasi Tallinnast ära Põlvamaale ning hakkasid arendama ühte 18. sajandist päris talu, kus nüüdseks saavad meeskonnad linnakärast eemal tegeleda ajurünnakutega ja mõttemustrite murdmisega. Nad on aktiivselt panustanud ka piirkonna turundamisessse,  vähe sellest - nad on ka 2021.a TOP10 Aasta Turismiedendaja tiitli saanud ettevõte.

Kuidas nad muutsid iseenda mõttemustreid? Miks nad hakkkasid ettevõtjaks just Põlvamaal? Millised on nende hommikud ja nende õppetunnid ning igapäevased rõõmud, mis neid Põlvamaal ikka edasi hoiavad?

 

/avaldatud 23.12.2022

Hommikukohv Loovettevõtjaga NR9

Meie külaline on Raul Oreškin.

 Voronja galerii asub Peipsiveerel, Varnja küla vana kalurimaja paadikuuris, kus igal suvel avatakse kureeritud näitus.

Voronja galeriid külastab suviti üle 7000 inimese kõikjalt Eestist ja 2024.a. peaks valmis saama skulptuuride aed.

Suve jooksul küpsetavad nad Peipsiveeres kümneid kilosid vahvleid oma külalistele, tutvustavad piirkonna ajalugu ja kunsti. Tänaseks teavad juba paljud huvilised päris täpselt, kus asub väike külake Varnja Peipsi ääres.

Aga lisaks on Raul Tartu Loomemajanduskeskuse üks asutajatest, Tartu noore kunsti oksjoni üks vedajatest ning Aparaaditehases asuva kunstipoe tARTu pood omanik. Lisaks kirjutab ta ise raamatuid ja teeb aeg-ajalt oma kodus Karlovas koos kaasa Kailiga kodurestorani ning tegeleb veel mitmete projektidega, mis aitavad loovust ja ettevõtlust Lõuna-Eestis arendada.

Ida-Viru maakonna jaoks sai Raul aga tuttavaks läbi Tartu Uue Teatri suvise kultuslavastuse „Kremli ööbikud“ projekti Kreenholmis, mis tõi kahe suve jooksul Narvat avastama kokku 20 000 inimest kõikjalt Eestist.

Kohtumisel saame teada, kuidas ja miks Raul seda kõik teeb? Mis teda inspireerib ja toimimas hoiab? Miks ta otsustas just Varnjasse rajada galerii ja mida kohalik kogukond sellest kõigest arvas?

 /avaldatud 03.12.2022

Hommikukohv Loovettevõtjaga NR8

Meie kaheksandal hommikukohvil lähme külla naabritele Rakverre! Meie külaliseks on üdini loov ja särav Rakvere Loovuskeskuse juht Jule Käen-Torm. Jule on kiirgav ja kaasav loovisik, kellel on kogemusi kuhjaga. Ta alustas teatrikunstnikuna seejärel tegi ka Rakvere linnakunstniku tööd ning juba ligi 10 aastat on ta Rakvere loovuskeskuse eestvedaja. Ta on ise oma tegevusega on kui loovuse keskpunkt, ta teeb logosid ja ruumide sisekujundusi ettevõtetele, maalilaagerid ja kunstikursuseid nii lastele kui täiskasvanutele ning väga mõnusa disainiga linaseid riideid ja kotte…kuidas ta arendab oma ettevõtet? Kuidas ta laeb iseennast ettevõtja ja inimesena? Millised on tema jaoks mõnusad jõulupühad ja jõulunipid koos perega toimetamiseks?

/avaldatud 24.11.2022

Hommikukohv Loovettevõtjaga NR7

TaevaniMaani on pereettevõte Raplamaal, millel on päris ambitsioonikas eesmärk, olla omas valdkonnas parim tegija Eestis…ei ole just palju ettevõtteid, kes soovivad olla roosidega tarbekeraamikas parimad…aga need roosidega nõud tõesti kõnetavad oma elegantsuse ja eripäraga…lähme siis külla ja saame tuttavaks Maria Mettasega ja tema tegemistega Raplamaal.

/avaldatud 17.11.2022

Kas te olete juba kursis, et auto rehvidest saab teha jalanõusid?  Ja mitte mingeid igavaid musti kummikuid, vaid VÄGA ägedaid disainitud jalanõusid! Neid valmistatakse Eestis, täpsemalt Tartus, ja müüakse üle maailma. Kui Sa taha olla nii trenditeadlik kui ka säästvat tarbimist toetav inimene siis peaksid Sa meie kohvihommiku lõpuks juba tellima endale uued KIRA jalanõud või dressid ära...aga võtame aja ja räägime brändi loojatega, kuidas selline idee jõudis üldse ideest tegelikkuseni? Kuidas on neil läinud oma toote arendus? Millised olid kitsaskohad ja esimesed suured võidud?  Mul on hea meel teile esitleda brändi KIRA ja tema tegusaid juhte – Sirli  ja Birgit. Tandem on ka värske ka Eesti Disainiauhinnad 2022.a toote disaini VÕITJAD!!


Sirli Ratasepp kes on kodumaise jalatsibrändi KIRA kaasasutaja ja disainer.
KIRA jalatsibränd sündis sõna otseses mõttes vastusena tänapäevasele ületarbimisele. Lühikese elueaga tooted on koormaks nii kandjale kui keskkonnale – nende tootmine kulutab asjatult ressurssi, nukker kvaliteet kurvastab kandjat ning prügi tekib aina juurde. Tegelikult vajame me olenemata kliimavööndist mugavaid ja praktilisi jalanõusid, mis näevad kenad välja ning paitavad südametunnistust, sest need on valminud jätkusuutlikul moel.


KIRA on lihtne ning ajatu, tuletades meile ikka ja jälle meelde, kuidas vähem on alati rohkem – nii meie enda kui ka keskkonna jaoks.

/avaldatud 10.11.2022

Hommikukohv Loovettevõtjaga NR5

Hea meel on esitleda sel korral hakkajat ettevõtjat Mustveest - Eveli Tooming!

Kas te teadsite, et väiksest Avinurme külast toimub juba aastaid ühe pereettevõtte toodangu eksport Jaapanisse? Kuidas üks pere hoiab oma küla pikaajalist kultuuripärandit, annab sellega tööd teistele oma kogukonnas ja arendab seda kaasaegses võtmes pärandit edasi. Miks nad on just Avinrumes oma ettevõtet otsustanud arendada? Kui pikalt läheb aega, et saada laastukorvide punumises meistri tasemele? Kuidas nad valmistub Avinurme saabuvaks jõulude hooajaks? ning veel paljust muust räägimegi ettevõtte müügijuhi Eveli Toomingaga.

/avaldatud 03.11.2022

Hommikukohv Loovettevõtjaga NR4

Hea meel on esitleda sel korral hakkajat ettevõtjat Hiiumaalt - Helen Teigarit!

Tema enda lugu ettevõtjana on järgmine: Head ideed tekivad millegipärast tavaliselt siis, kui midagi nässu läheb. Nii juhtus triibuvineeri loojal Helen Teigaril mööblidisaini õpingute ajal, kui üheks konkursitööks vineerist painutatud detaili valmistades see ootamatult purunes ja tuli algse materjali puudusel kiiresti ja loovalt asendada. Vaheldumisi kaht eri tooni puiduspooni liimides saavutas ta üllatavalt põneva tulemuse. Kui paar päeva hiljem sattus talle kapis näppu rahvariideseelik, sündis välgatusena idee luua värvikihiline seelikutriibuvineer. Idee on üks asi, teostus aga midagi muud. Katsetuste käigus selgus, et õhukesi puidukihte polegi niisama lihtne läbivärvida, kuna puit on nagu filter, mis ei lase värviosakestel edasi liikuda. Selle probleemi lahendamiseks tegi Helen diplomitöö „Pikitriibuseelikutest inspireeritud värvikihiline vineer” raames põhjaliku uurimuse, töötas välja läbivärvimisseadmed, materjalikontseptsiooni Triibuvineer ning esitles seda esmakordselt Eesti Rahva Muuseumi kõnepuldi kujunduslahenduses.

Triibuvineer OÜ loodi 2015. aasta kevadel ning sama aasta suvel rajati töökoda Hiiumaale. Ettevõte väärtustab looduslikku keskkonda ja paneb suurt rõhku oma tootmisprotsessi ökoloogilisele jalajäljele, kasutades oma toorainena loodussäästvaid aineid ja –materjale.

2015. aasta sügisest osaleb Tallinna Ettevõtlusinkubaatori äriarendusprogrammis.

/avaldatud 27.10.2022

Hommikukohv Loovettevõtjaga NR3

Hommikukohvi nr 3 külaliseks on muusik Jalmar Vabarna.

Jalmar Vabarna on edukas muusik, ansambli Trad.Attack! liige aga mitte ainult…Treski KÜÜN on viimasel paaril aastal paljudele muusikasõpradele uus maamärk Setomaal. 

See on uus kultuuritegevuse keskpunkt, mis tõmbab selgelt elu selles piirkonnas käima. MIKS otsustas Setomaalt pärit muusik Jalmar Vabarna oma energia ja aja just sellisesse projekti panna? Miks on talle tähtis just Setomaad arendada? Kuidas tasemel kultuurielu mõjutab piirkonna arengut?

/avaldamise kuupäev 20.10.2022

Hommikukohv Loovettevõtjaga NR2

Hommikukohvi nr 2 külaliseks on disainer Kati Vaas Pärnumaalt.

Ema ja tütar, disainer ja kunstnik, kaubamärgi all Vaas&Vaas toimetavad juba aastaid koos Pärnu linnas, üheskoos on nad loonud ka hubase disaini- ja kingipoe Kolme Karu Kaubamaja ning tänaseks tuntakse neid järjest paremini üle Eesti. Kuidas leida just see OMA valdkond ja fookus ning olla selles julge, sihikindel ja omanäoline. Tütar Kati räägib meile oma (pere)ettevõtte arendamise loo. Kuidas on olla Pärnus loovettevõtja? Millest üldse alustada kui soov on panna kokku disainipood ja tegeva kunstniku ateljee? Millised on rõõmud ja millised on väljakutsed? Kuidas covid mõjutas teie väikest äri? Millised on nende arenguplaanid?

Kohtumise salvestus:

/avaldamise kuupäev 13.10.2022


Hommikukohv Loovettevõtjaga NR1

Esimeseks külaliseks on ehtekunstnik Lisa Kroeber!

Julgen arvata, et enamik Eesti naisi teavad Lisa Kroeberi värvilisi ja omanäoliseid kõrvarõngaid ja kaelaehteid ning kannavad neid rõõmuga. Kes on aga disainer, nende ehete taga? Millest ta ammutab inspiratsiooni? Kuidas ja miks valis ta just ehted või hoopis ehted valisid teda? Kuidas sattus Lisa Viljandimaale ja miks ta on otsustanud oma ettevõtet just Viljandimaal arendada? Millised on Lisa tegemised ja unistused oma brändiga seoses?

Lisa Kroeber on ehtekunstnik kes räägib oma loomemajanduse ettevõtja elust

Kohtumise salvestus:

/avaldatud 29.09.2022